Ekonomi

7 başlıkta bu hafta nasıldı?

1- Bakan Bilgin’den ’emeklilere sosyal yardım’ açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım Habertürk’e konuk oldu. Bilgin, maaşı 7 bin 500 liranın üzerinde olan emeklilere, emekli maaşı en düşük olanlar ile aralarındaki farkın kapanmaması için sosyal yardım payı verileceğini söyledi.

2- Akkuyu Nükleer Santrali açıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali 1. Nükleer Yakıt Teslim Töreni’ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı bağlantı ile katıldı. Akkuyu Santrali’nin Türkiye ve Rusya’nın en büyük ortak yatırımı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Farklı bölgelere yapmayı planladığımız 2. ve 3. nükleer santrallerimiz için en kısa zamanda harekete geçeceğiz.”

3- TCMB seçim öncesi son toplantısında faiz oranını değiştirmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. TCMB politika faizini %8,50’de sabit tuttu. Karar metninde para politikası duruşunun yeterli olduğuna ilişkin ibare korunmuştur. Uygun mali koşulların oluşturulmasına öncelik verileceği metinde belirtilmiştir.

4- Irak: Türkiye’ye yapılan petrol ihracatında teknik detaylar devam ediyor

Irak, Kuzey Irak’tan günde 400 bin varil petrol ihraç etmeye devam etmek için alıcı taraflar ve Türk hükümeti ile birlikte çalıştığını ve teknik prosedürlerin çok uzun sürmeyeceğini düşündüklerini açıkladı.

5- Türkiye’nin İsviçre’den yaptığı altın ithalatında sert düşüş

Türkiye’nin İsviçre’den yaptığı altın ithalatı da Mart ayında geriledi. Mart ayında İsviçre’den altın ithalatı yüzde 75 düştü.

6- Kurumlar vergisi muafiyetinde KKM düzenlemesi

Kurumlar vergisi istisnası şirketlerin bilançolarında yer alan yabancı paralar için de uygulanacaktır.

7- Rusya’dan tahıl tehdidi

Moskova yönetiminin, G-7 ülkelerinin Rusya’ya birçok ürünün ihracatını tamamen yasaklaması halinde Karadeniz tahıl anlaşmasından çekileceğini açıklamasının ardından buğday fiyatları yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu