Haber

Son dakika! Erdoğan’dan Azerbaycan-Ermenistan gerilimine ilişkin ilk açıklama: Karabağ’da atılan adımlar doğru değil

Azerbaycan – Geçtiğimiz hafta Ermenistan sınırında gerilim oldukça yüksekti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine ateş açtığını duyurdu; Ermenistan ise son sevkıyatı Azerbaycan’ın yaptığını iddia etti. Hindistan’da düzenlenen G20 Zirvesi sonrasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerilim konusunda devreye girdiğini belirterek, “Aliyev’le görüştüm, yarın da Paşinyan’la görüşeceğim. Karabağ’da atılan adımlar doğru değil.”

SINIR HATTI KARIŞIK

Rus güçlerinin geçici olarak konuşlandığı Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki yasadışı Ermeni güçleri, son dönemde kazı ve tahkimat faaliyetlerini artırdı. Ermeni güçleri, Azerbaycan ordusunun mevzilerine yaklaşmak ve kendi mevzilerini güçlendirmek amacıyla hendek kazma ve çeşitli tahkimat faaliyetleri gerçekleştirdi. Ayrıca Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni kuvvetlerinin kontrolü altındaki topraklarda da sözde oy gerçekleştirildiği. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, birkaç gün önce Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine ateş açtığını açıklamıştı.

“PAŞİNYAN’A UYARI VERMESİNİ SÖYLEYECEĞİM”

Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliyev’le telefon görüşmesi yaptığını söyledi. Erdoğan, “Ermenistan’ın Karabağ’da attığı adımlar gerçek değil. Bunu kabul etmek mümkün değil. Biz de buna olumlu bakmıyoruz. Yarın Paşinyan’la görüşeceğim. Bu konuda kendilerini uyaracağız ve böyle bir girişimin yapılmasını ifade edeceğiz.” Seçim mümkün değil. Görüştüğüm ülkelerin hiçbiri bunu söylemiyor aslında.” “Kabul etmiyor.” söz konusu.

kurtunhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu