Haber

Tarihi Demirciler Çarşısı depremde ağır hasar gördü

Tarihi Demirciler Çarşısı depremde ağır hasar gördü

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ın tarihinden bu yana ticaret hayatının merkezi olan Demirciler Çarşısı, deprem sonrası büyük hasar gördü.

İlgili Makaleler

Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntılar büyük yıkıma ve can kaybına neden oldu. Deprem binlerce binayı yerle bir ederken, yüzlerce yıldır ayakta kalan tarihi yapıları da etkiledi. Depremlerden sonra bazı asırlık camiler, kaleler, kiliseler ve tarihi eserler tamamen yıkıldı veya büyük ölçüde hasar gördü. Depremler sonrası zarar gören tarihi yapılardan biri de Kahramanmaraş’ın ticari hayatının merkezi olan Demirciler Çarşısı oldu. Yıllarca orijinal özelliğini korumayı başaran ve 2017 yılında restore edilen 40 adet tescilli taşınmaz kültür varlığı, 91 adet dükkan, 1 adet tescilli hamam ve 1 adet çeşmenin yer aldığı tarihi yapı, depremler sonrasında ağır hasar görmüştür.

Çarşıbaşı denilen yerde halen demircilikle uğraşan esnaflardan Serkan Kar, “Depremlerden sonra bu afet her yeri vurdu. Bu çarşımız 5-6 yıl önce restore edildi. Ama burası birkaç bina tarafından yıkıldı. Aksi halde yapılar sağlam.Deprem büyüktü.Onlar için yapanlara bir şey diyemeyiz ve ağır hasar aldık. İnşallah Türk milleti olarak ayağa kalkarız. Bunlar tarihi binalar, tarihi eserler. Bu yerlerin yıkıldığını ve yıkıldığını görmek beni üzüyor. Allah yardımcımız olsun” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu